Committees

The Court has created two types of Committee to assist with the day-to-day management of the Company; these are The Chartered Security Professionals Registration Authority, and Standing Committees.

The Chartered Security Professionals Registration Authority

As part of the Royal Charter the Company took on the obligation to create and run a Register of Chartered Security Professionals. Responsibility for this is delegated to a Committee of the Court.

The Court created the Chartered Security Professionals Registration Authority to implement and manage the Register of Chartered Security Professionals. The Registration Authority is the agent for the Company – acting under the Company’s delegated authority and operating under Terms of Reference approved by the Court as stated in the Ordinances.

Schedule 2 of the Royal Charter stipulates that the Registration Authority must have a Chair and a Deputy Chair whom are both completely independent of the Court.

For full details of the Chartered Security Professionals and its Registration Authority, please click here.

Standing Committees

The Court has created a number of Standing Committees to assist with the day-to-day management of the Company. Each Standing Committee has a specific remit and operates under Terms of Reference approved by the Court and listed in the Ordinances.

A Standing Committee of Court must be chaired by a Court Assistant appointed by the Court.

The Company’s Standing Committees deal with:

  • Finance, Audit and other General Purposes;
  • Membership [The process of becoming a Member];
  • Marketing and Fundraising;
  • Services [Managing the link with Military and Security Affiliates].
  • Young Members.

Details of each Standing Committee and a list of its Members are shown below.

Finance and General Purposes Committee

Responsible for the day-to-day administration and finances of the Company and chaired by Paul Ramsay.

  • Paul Ramsay (Chairman)
  • Air Commodore Stephen Anderton
  • Crawford Chalmers
  • Narinder Dio
  • Simon Green
  • Josef Khan (Treasurer)
  • David Lee
  • Michael Messenger
  • Kenny Mosuro
  • Russell Penny
  • Richard Sweetman
  • Andy Watkin-Child
  • Ray Williams
  • Tricia Boswell (The Clerk – in attendance)

Ex Officio Members

  • The Master, Immediate Past Master, and the Wardens
  • Jade Davies (Chairman, Young Members Committee)
  • Wes Harper (Chairman, Membership Committee)
  • Richard King (Chairman, Services Committee)
  • Andrew Knights (Chairman, Apprentice Management Group)
  • Andy Williams (Chairman, Marketing & Fundraising Committee)
  • Hugh Pickering Carter – YMG Representative (in attendance)
  • Tilly Sherwood – YMG Representative (in attendance)
  • Frederick Carter – YMG Representative (in attendance)

Membership Committee

Responsible for receiving, considering and determining applications for membership and chaired by Wes Harper.

  • Wesley Harper (Chairman)
  • Michael White (Secretary)
  • James Butler
  • Jeremy Batchelor
  • Neil Catton
  • Tim Constable
  • Ivor Cook Snr
  • David Evans
  • Roberto Ghersini
  • Iskander Jefferies
  • Jon Laws
  • Rick Mounfield
  • Bob Todd
  • Michael Thwaites
  • Ray Williams

Ex Officio Members

  • The Master, Immediate Past Master, and the Wardens
  • Richard King (Chairman, Services Committee)
  • Andy Williams (Chairman, Marketing & Fundraising)
  • Paul Ramsay (Chairman, Finance & General Purpose)
  • Jade Davies (Chairman. Young Member Committee)
  • Hugh Pickering Carter – YMG Representative (in attendance)
  • Tilly Sherwood – YMG Representative (in attendance)
  • Andrew Knights (Chairman, Apprentice Management Group)

Marketing & Fundraising Committee

Responsible for the organisation of all social functions to raise monies for the Charitable Trust and to keep the Membership fully advised and chaired by Michael Thwaites.

  • Andy Williams (Chairman)
  • Shaun Southall (Dep Chair)
  • Air Commodore Stephen Anderton
  • David Double
  • Tony Edwards
  • Brett Ennals
  • Ashley Fernandes
  • Josef Khan (Treasurer)
  • David Lee
  • Tim Molden
  • James Oughton
  • Russell Penny
  • Mike Rousell
  • Richard Sweetman
  • Michael Thwaites
  • Tricia Boswell (Clerk – in attendance)

Ex Officio Members

  • The Master, Immediate Past Master, and the Wardens
  • Wes Harper (Chairman of the Membership Committee)
  • Richard King (Chairman, Services Committee)
  • Paul Ramsay (Chairman, Finance & General Purpose)
  • Jade Davies (Chairman, Young Member Committee)
  • Hugh Pickering Carter – YMG Representative (in attendance)
  • Tilly Sherwood – YMG Representative (in attendance)
  • Andrew Knights (Chairman, Apprentice Management Group)

Services Committee

Serves the Worshipful Company of Security Professionals by creating, maintaining and enriching Service Affiliations across the Security Sector in order to enhance the profile and values of our Worshipful Company to current and former members of The Services.

  • Richard King (Chairman)
  • Susan Jones (Dep Chairman)
  • Malcolm Davidge (Secretary)
  • Rob Aitkin MBE
  • Air Commodore Stephen Anderton
  • James Eaton
  • Peter Fraser-Hopewell
  • Sav Kyriakou MBE
  • Claire Palmer
  • Tilly Sherwood
  • Martyn Tabony
  • Tricia Boswell (The Clerk – in attendance)

Ex Officio Members

  • The Master, Immediate Past Master, and the Wardens

Young Members’ Committee

The focus of this committee is to build an engaged, socially active young members’ group with strong regular attendance at company events; a group where new members, apprentices and young members can network for knowledge.

  • Jade Davies (Chairman)
  • Tilly Sherwood (Deputy Chairman)
  • Harry Richardson (Secretary)
  • Frederick Carter (Treasurer)
  • Hugh Pickering-Carter
  • Kiyomi Ran
  • Devon Johnson
  • Dominic McClaran
  • David MacQuarrie